NCHSAA men's state basketball playoff pairings - WBTV 3 News, Weather, Sports, and Traffic for Charlotte, NC

NCHSAA men's state basketball playoff pairings

Posted: Updated:
CHARLOTTE, NC (WBTV) -

The road to crowning new state champs in basketball will begin Monday in all classifications.  Here are the first round match ups in the men's playoffs for teams in our area.

4A

East

10  Southeast Raleigh (15-10) at 7 Richmond Senior (18-8)

 

Midwest

12 South Mecklenburg (13-12) at 5 Ardrey Kell (22-5)

14 R.J. Reynolds (12-14) at 3 Independence (22-5)

15 Myers Park (12-14) at 2 Mount Tabor (23-3)

 

West

16 East Mecklenburg (12-14) at 1 Olympic (24-0)

9  Charlotte Garinger (8-16) at 8 South Caldwell (8-14)

12 East Gaston (11-13) at 5 Watauga (13-10)

13 Mallard Creek (18-8) at 4 Sun Valley (17-8)

14 Lake Norman (12-12) at 3 McDowell (20-5)

11 Vance (20-6) at 6 Hough (20-5)

10 Porter Ridge (7-17) at 7 A.C. Reynolds (12-12)

15 Rocky River (9-15) at 2 West Charlotte (24-3)

 

3A

Midwest

16 Central Cabarrus (10-15) at 1 Concord (22-2)

9   Weddington (14-12) at 8 Carson (17-10)

12 Anson (12-13) at 5 Harding (13-10)

13 West Rowan (12-13) at 4 Marvin Ridge (14-9)

14 Northwest Cabarrus (15-9) at 3 Statesville (20-3)

11 A.L. Brown (19-7) at 6 North Forysth (20-6)

10 Berry (13-10) at 7 Cox Mill (17-10)

15 North Iredell (10-14) at 2 Northeast Guilford (22-3)

 

West

16 Forestview (10-14) at 1 Hunter Huss (21-3)

9  R-S Central (13-13) at 8 Franklin (18-8)

12 Crest (13-9) at 5 Asheville (16-9)

13 Erwin (14-11) at 4 Freedom (20-5)

14 Patton (7-18) at 3 Fred T. Foard (22-4)

11 St. Stephens (19-7) at 6 Hickory (21-6)

10 Enka (12-14) at 7 Ashbrook (18-8)

 

2A

Midwest

16 T.W. Andrews (8-16) at 1 Cuthbertson (24-3)

12 Forest Hills (14-11) at 5 West Stokes (21-6)

10 Starmount (9-16) at 7 Piedmont (20-5)

15 Salisbury (9-17) at 2 Central Davidson (21-3)

 

West

16 South Iredell (6-18) at 1 Smoky Mountain (23-3)

9  Lincolnton (13-11) at 8 Pisgah (16-10)

13 North Lincoln (10-15) at 4 East Lincoln (19-4)

14 North Henderson (9-14) at 3 East Burke (22-5)

11 Newton-Conover (16-10) at 6 West Caldwell (20-5)

10 Madison (11-12) at 7 East Rutherford (21-6)

15 Bunker Hill (7-17) at 2 Shelby (23-3)

 

1A

Midwest

9 North Moore (14-11) at 8 Central Academy (9-15)

12 Mount Airy (13-11) at 5 Albemarle (20-3)

13 West Montgomery (10-12) at 4 Lake Norman Charter (21-4)

14 East Montgomery (12-13) at 3 Monroe (21-4)

11 Highland Tech (9-14) at 6 Bessemer City (18-7)

15 South Stanly (8-16) at  2 North Rowan (24-3)

 

West

16 Cherryville (11-14) at 1 Hendersonville (21-3)

 

Copyright 2013 WBTV. All rights reserved.

Powered by WorldNow