NCHSAA playoff brackets revealed

Playoffs set to start this Friday

NCHSAA playoff brackets revealed

CHARLOTTE, NC (WBTV) - The regular season for public schools in North Carolina is over and the brackets for the playoffs are out.

Games start next Friday at 7:30.

Here are the games involving our local teams.

1A West

#1 (11-0) Thomas Jefferson, Bye

#10 (4-6) Albemarle at #7 (6-5) Cherokee

1AA East

#9 (7-4) South Stanly at #8 (7-2) Lakewood

#12 (4-7) Louisburg at #5 (9-2) North Stanly

1AA West

#3 (9-2) North Rowan (9-2), Bye

#9 (7-4) Mountain Island Charter at #8 (6-5) Swain County

#12 (4-6) Highland Tech at #5 (6-5) Bessemer City

#10 (6-5) Community School of Davidson at #7 (7-4) Cherryville

2A West

#12 (8-3) Thomasville at #5 (6-4) West Stanly

#13 (6-5) Patton at #4 (10-1) Wheatmore

#10 (8-3) Maiden at #7 (9-2) East Rutherford

2AA West

#16 (5-6) East Lincoln at #1 (10-1) Pisgah

#9 (8-3) Smoky Mountain at #8 (8-3) North Lincoln

#12 (7-4) Salisbury at #5 (9-2) Ashe County

#13 (9-2) West Lincoln at #4 (8-3) Shelby

#14 (6-5) Franklin at #3 (10-1) Bandys

#11 (6-5) Fred T. Foard at #6 (10-1) West Stokes

#10 (8-3) South Point at #7 (6-5) Mount Pleasant

#15 (5-6) East Henderson at #2 (11-0) Hibriten

3A West

#16 (6-5) North Buncombe at #1 (11-0) Northwest Cabarrus

#9 (7-4) Tuscola at #8 (6-5) Robinson

#12 (6-5) West Rowan at #5 (9-2) Kings Mountain

#13 (6-5) East Rowan at #4 (8-3) Statesville

#14 (6-5) Morehead at #3 (10-1) Charlotte Catholic

#11 (6-5) Monroe at #6 (9-2) Freedom

#10 (7-4) Stuart Cramer at #7 (8-3) Crest

#15 (4-7) Burns at #2 (11-0) Hunter Huss

3AA West

#16 (5-6) Ashbrook at #1 (11-0) Watauga

#9 (7-4) Asheville at #8 (10-1) Parkland

#12 (8-3) Central Cabarrus at #5 (10-1) Weddington

#13 (8-3) Southwest Guilford at #4 (6-5) South Iredell

#14 (6-5) Marvin Ridge at #3 (7-4) Mount Tabor

#11 (9-2) Alexander Central at #6 (9-1) Clyde A. Erwin

#10 (9-2) Sun Valley at #7 (8-3) Cox Mill

#15 (6-5) A.L. Brown at #2 (10-1) A.C. Reynolds

4A West

#2 (8-2) West Mecklenburg, Bye

#12 (4-7) McDowell at #5 (8-3) Mooresville

#11 (5-6) R.J. Reynolds at #6 (7-4) Porter Ridge

#10 (3-8) Lake Norman at #7 (6-5) West Charlotte

4AA West

#1 (10-0) Mallard Creek, Bye

#2 (10-1) Richmond, Bye

#3 (9-2) Butler, Bye

#4 (5-6) Ardrey Kell, Bye

#9 (6-5) North Mecklenburg at #8 (9-2) Hough

#12 (4-7) Northwest Guilford at #5 (10-1) Zebulon B. Vance

#11 (6-5) Providence at #6 (10-1) Myers Park

Copyright 2018 WBTV. All rights reserved.